Profil szkoły Historia Działalność opiekuńcza Sale i gabinety Co słychać w szkole

Działalność opiekuńcza w naszej szkole

Działalność opiekuńcza

DZIAŁALNOŚĆ OPIEKUŃCZA

Szkoła odgrywa istotną rolę w życiu każdego dziecka i jego rodziców. Związane jest to m.in. z faktem, że uczniowie spędzają w szkole znaczną część dnia, co stawia ją pod tym względem, na drugim miejscu zaraz po domu rodzinnym. Rodzice pozostawiając swoje dziecko w szkole chcą mieć pewność, że jest to miejsce bezpieczne, w którym ich pociechom zostanie zapewniona odpowiednia opieka, wychowanie i edukacja. Często postrzegamy szkołę tylko przez pryzmat przekazywania i zdobywania wiedzy, zapominając o tym, co niemniej istotne, a mianowicie, że jej zadaniem jest wspieranie rodziców w opiece i wychowaniu dzieci.

W naszej szkole szczególnie dbamy o to, aby zarówno dzieci, jak i rodzice czuli się tutaj, jak w drugim domu. Tworzymy uczniom warunki sprzyjające zaspokajaniu ich potrzeb, umożliwiające naukę i wypoczynek oraz dbamy o ich bezpieczeństwo i dobre samopoczucie.

Chcemy, aby nasza szkoła była szkołą przyjazną, nie tylko z nazwy, ale w odczuciu każdego kto, choć raz przekroczy jej próg. Tę ideę wcielamy w życie poprzez realizację konkretnych działań m.in. szkolnego programu profilaktycznego mającego na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, programu uczeń 2007 oraz w ramach działalności pedagoga szkolnego, psychologa oraz świetlicy szkolnej i Klubu Spotkań Twórczych.

Świetlica Szkolna   (czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 16.30)

Zajęcia świetlicowe dają szansę wykazania się każdemu dziecku, także temu słabemu w nauce, często zniechęconemu brakiem osiągnięć, stwarzają mu możliwość uzyskania aprobaty i akceptacji. Uczeń, który nie odnosi sukcesów edukacyjnych, może w świetlicy rozwijać swoje uzdolnienia np. plastyczne, muzyczne czy teatralne.

Trudna sytuacja opiekuńcza wielu rodzin - zwłaszcza niepełnych, wielodzietnych, z rodzicami pracującymi - sprawia, że zajęcia świetlicowe odgrywają bardzo ważną rolę i sprzyjają prawidłowemu i wszechstronnemu rozwojowi dzieci.

W naszej świetlicy dzieci mogą uczestniczyć w różnorodnych formach zajęć, zarówno indywidualnych, jak i grupowych dostosowanych do ich potrzeb i umiejętności. Mają zapewnioną możliwość lektury czasopism dziecięcych, słuchania muzyki, uczestniczenia w zajęciach umuzykalniających, plastycznych, ruchowych i rekreacyjnych.

Wychowawcy świetlicy prowadzą Klub Sprawnych Rąk, w ramach którego każdy uczeń ma szansę rozwijania i doskonalenia swoich zdolności manualnych i artystycznych. Prace dzieci są prezentowane i wystawiane na sprzedaż podczas kiermaszów świątecznych. Zainteresowanie kupujących i sprzedaż własnych prac, wzmacnia w dzieciach poczucie wartości, ponieważ świadczy o tym, że inni doceniają ich wysiłek.

Nieodłącznym i bardzo istotnym elementem pracy świetlicy są imprezy okolicznościowe, w których uczestniczą rodzice uczniów i najbliżsi członkowie ich rodzin. Spotkania z okazji powitania pierwszoklasistów, Mikołajek, Wigilii, czy Dnia Babci i Dziadka sprzyjają budowaniu i utrwalaniu więzi „szkoła – uczeń – dom rodzinny”. Współpraca tych dwóch najważniejszych dla dziecka środowisk wychowawczych, ich spójne i integralne oddziaływanie, są niezmiernie ważne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Dlatego wychowawcy świetlicy przywiązują ogromną wagę do kontaktów z rodzicami swoich podopiecznych.

Pedagog szkolny (s.205)

W naszej szkole funkcję pedagoga pełni pani Maryla Domagała. Wśród licznych obowiązków pedagoga na szczególną uwagę zasługuje - wspieranie rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej w uzyskiwaniu różnorodnych form pomocy, nie tylko materialnej, ale również emocjonalnej - udzielanie wsparcia  i informowanie o możliwościach rozwiązania problemów.

Dzięki staraniom pedagoga w bieżącym roku szkolnym:

·        42 uczniów otrzymało dofinansowanie do obiadów, a 10 do śniadań,

·        32 uczniów otrzymało stypendia szkolne,

·        17 uczniów uzyskało zwrot kosztów za zakup podręczników.

Pani pedagog jest w stałym kontakcie z wychowawcami, wspólnie z którymi rozpoznaje potrzeby dzieci i przyczyny ich niepowodzeń szkolnych. Efektem tej współpracy jest wytypowanie uczniów potrzebujących pomocy w nauce, ustalenie zakres materiału, jaki dzieci mają do nadrobienia i odkrywanie adekwatnego do ich możliwości sposobu przekazu niezbędnych treści.

            Taka forma współpracy pomaga skoordynować i zsynchronizować działania wszystkich nauczycieli, przez co stają się one bardziej owocne i skuteczne.

Psycholog szkolny 

W naszej szkole można również skorzystać z porady psychologa szkolnego, który udziela wsparcia rodzinom potrzebującym pomocy w rozwiązywaniu problemów wychowawczych.

Cyklicznie, w miarę potrzeb, psycholog organizuje również Szkołę dla Rodziców. Wspólne spotkania stwarzają uczestnikom możliwość wymiany doświadczeń oraz odkrywania metod wychowawczych dostosowanych do indywidualnej sytuacji każdej rodziny.

Program uczeń 2007

Ważnym zadaniem w zakresie opieki w szkole jest troska o zapewnienie każdemu uczniowi optymalnych warunków do indywidualnego rozwoju. Jeśli dziecko wykazuje braki w nauce, staramy się je wyrównać, a w przypadku wybitnych zdolności pomagamy w ich rozwoju. Ta idea stała się impulsem do zainicjowania i realizacji w naszej szkole programu Uczeń 2007 w ramach edukacji polonistycznej i muzyczno-wokalnej.

W związku z tym, że nasza szkoła położona jest w rejonie, gdzie mieszka spora liczba rodzin borykających się z problemami finansowymi, dlatego dbając o dobro swoich wychowanków chcemy wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom.          

 Program uczeń 2007 został opracowany z myślą o dzieciach z klas IV-VI, mających trudności w nauce. Nauczyciele naszej szkoły dostrzegli konieczność stworzenia tym dzieciom odpowiednich warunków przyswajania podstawowej wiedzy, która umożliwi im funkcjonowanie w środowisku społecznym. W ramach programu Uczeń 2007 starano się zapewnić im takie warunki pracy, by nauka stała się dla nich przyjemnością, a nie tylko uciążliwym obowiązkiem.

Ideą nauczania wg programu jest możliwość wykorzystania przyswojonej przez ucznia wiedzy w różnych sytuacjach życiowych. Realizacja treści programowych ma wspierać i wspomagać rozwój uczniów, służyć ich samodoskonaleniu, rozbudzeniu motywacji i ciekawości poznawczej oraz wyzwalaniu ich aktywności i twórczości.

W naszej szkole opieka i wychowanie dzieci nie są na drugim planie w stosunku do działań edukacyjnych, ale wzajemnie się uzupełniają, co zapewnia uczniom harmonijne i optymalne warunki do rozwoju psychicznego, fizycznego i emocjonalnego. Poprzez realizację wymienionych działań staramy się, aby równowaga między sercem, ciałem i umysłem  nie pozostała tylko w sferze marzeń i planów, ale stała się rzeczywistością.

Aktualności

Galeria zdjęć