Nagłówek Prawdy Polaków

Patron Szkoły

Nagłówek

Michał Kmiecik

Urodził się we wsi Krobia Wielkopolska dnia 31 sierpnia 1887r. Pochodził z wielodzietnej rodziny chłopskiej. W wieku kilkunastu lat wyemigrował w poszukiwaniu pracy z domu rodzinnego do Berlina. Tu ukończył dwuletnią nauka fachu krawieckiego. Cały swój wolny czas poświęcał sprawom społecznym. Organizował i współtworzył grupy polskich towarzystw. Był jednym z założycieli „Związku Polaków w Niemczech”. Celem tego związku było podtrzymywanie polskości, poszanowanie tradycji min. poprzez znajomość i śpiewanie polskich pieśni. Michał Kmiecik okazywał szczególną pomoc Polakom uczącym się fach krawieckiego.

Jego pasja był śpiew i w 1919 roku związał się z chórem „Harmonia”. Władzom niemieckim nie podobała się aktywność społeczna Kmiecika więc otrzymał nakaz wyjazdu z Niemiec. Wyjechał do Warszawy, a potem do Poznania. Tu, poszukiwany przez hitlerowców w ukryciu przetrwał wojnę.

W roku 1945 związał się z Ziemiami Zachodnimi. Przyjechał do Szczecina prowadząc pierwszy transport osadników dnia 3 maja 1945r. Wkrótce sprowadził wielu osadników na Ziemie Odzyskane. Nadal, teraz już w kraju prowadził działalność społeczną i kulturalną. Założył w Szczecinie pierwszy powojenny chór i nazwał go także  „Harmonia”.

Za swoją pracę otrzymał odznakę Śpiewaka z Wieńcem  Laurowym, Honorowa Odznakę Rodła, oraz Odznakę Złotego Gryfa.

Zmarł dnia 22 lutego 1966 roku, jest pochowany na szczecińskim Cmentarzu Centralnym.

Jesienią oraz w rocznicę śmierci uczniowie naszej szkoły składają kwiaty i zapalają znicze na grobie Patrona.