Klasa dwujęzyczna z jęz. niemieckim Klasa artystyczna Klasa angielska

Programy

Klasa angielska

Założenia programu

Zgodnie z nową podstawą programową w oparciu o Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 sierpnia 2007 roku wskazane jest, aby w każdym tygodniu wystąpiły zajęcia z języka obcego. Nauka powinna rozpoczynać się  od stopniowego rozumienia ze słuchu i reagowania na język gestem i słowem. Następnie wprowadzana jest sprawność mówienia przez powtarzanie pojedynczych słów, zdań i zwrotów. Elementy czytania, a później pisania, wprowadzane są na poziomie wyrazu i zdania. Nauka obejmuje także zwyczaje i obyczaje oraz właściwe zachowania w środowisku rodzinnym i szkolnym. Uświadamia uczniom zwyczaje, obyczaje i zachowania właściwe dla  przedstawicieli kultury obszaru nauczanego języka. Uczniowie zapoznawani są z właściwymi zachowaniami w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu, w tym z właściwymi zachowaniami w ruchu drogowym. Zajęcia z języka obcego będą  zawierać treści poruszane podczas zajęć kształcenia zintegrowanego.

Ten program pozwoli dzieciom na codzienny kontakt z językiem angielskim. Ścisłe powiązanie tematyki zajęć z języka obcego z najbliższym otoczeniem stworzy łatwość kojarzenia, a co za tym idzie przyswajania. Korelacja
z treściami przekazywanymi na zajęciach kształcenia zintegrowanego pozwoli uczniom lepiej opanować słownictwo. Możliwość korzystania z osiągnięć współczesności (oryginalne czasopisma angielskie dla dzieci, ilustrowane wydania bajek, gry planszowe oraz komputerowe, internet) spowoduje, iż język angielski stanie się nieodzowny i bardzo bliski dziecku. Dwujęzyczność zajęć pozwoli uczniom opanować większy materiał leksykalny ściśle powiązany z zagadnieniami poruszanymi podczas kształcenia zintegrowanego. Stanie się on bazą do dalszej nauki w klasach starszych.

Pamiętając o predyspozycjach uczniów poszczególne zajęcia planowane będą tak, aby koncentrować uwagę dziecka na jednym działaniu przez kilka minut i często zmieniać formy pracy. Nowy materiał przekazywany będzie zabawowo i małymi partiami z zastosowaniem częstych powtórek. Stwarzane podczas zajęć sytuacje znane uczniom odświeżą jego pamięć poprzez asocjacje. Podczas wprowadzania języka jak najwięcej aktywizowane będą zmysły, czyli poznanie polisensoryczne. Stosowane także będą różne ćwiczenia imitacyjne polegające na powtarzaniu podczas zabawy wyrazów, prostych rymów, wyliczanek, wierszyków oraz piosenek. Podczas zajęć dzieci chętnie będą odgrywały różne role, brały udział w dramie, czy scenkach symulacyjnych, a poprzez swoje zaangażowanie lepiej przyswoją sobie nowy język. W celu pobudzenia wyobraźni uczniów stwarzane będą na zajęciach różne sytuacje zagadkowe i tajemnicze. Kluczową rolę w nauczaniu języka mają piosenki, gdyż spełniają szereg funkcji (motywującą, aktywizującą, integrującą, terapeutyczną, organizacyjną, dydaktyczną). Podobnie rzecz się ma z wierszykami, rymowankami, rapami, pląsami, itp.

Nauka języka nie będzie traktowana jako cel sam w sobie, lecz jako możliwość wyrażania myśli i emocji.

Niezmiernie ważne będzie procesie nauczania prezentowanie efektów pracy dzieci, częste motywowanie uczniów, nagradzanie ich za wszelkie próby działań w języku angielskim, chwalenie za ich wysiłek.

 

Cele nauczania języka obcego w okresie wczesnoszkolnym

Cele ogólne:

-         pobudzanie motywacji do nauki języka angielskiego i poznawania kultury krajów anglojęzycznych, 

-         kształtowanie postaw otwartych na inność i właściwych  zachowań,

-         rozwijanie możliwości słuchowych, artykulacyjnych oraz pamięci,

-         rozwijanie kompetencji komunikacyjnej,

-         stopniowy rozwój wiedzy językowej,

-         kształtowanie postawy tolerancji i umiejętności funkcjonowania
w zespole,

-         wyrabianie nawyków uczenia się.

Cele szczegółowe:

-         uwrażliwienie na dźwięki języka obcego,

-         poznawanie słownictwa związanego z otoczeniem ucznia i jego codziennymi czynnościami,

-         rozwój sprawności językowych z naciskiem na tworzenie prostych tekstów ustnych,

-         stopniowy rozwój sprawności czytania prostych i krótkich tekstów oraz pisania według wzoru,

-         zdobywanie elementarnej wiedzy o kulturze krajów anglojęzycznych,

-         stworzenie bazy leksykalnej przygotowującej do poprawnej komunikacji w języku angielskim,

-         przygotowanie do samodzielnego, dobrowolnego dążenia do kontaktu z językiem angielskim,

-         polisensoryczne poznawanie języka angielskiego.

 

Formy pracy

Dominującą formą pracy na zajęciach będzie praca z całą klasą, ponieważ można wtedy wprowadzać i utrwalać poznany materiał, śpiewać, głośno czytać, recytować, bawić się językiem, itp.

Inną formą będzie praca indywidualna podczas kolorowania, wyklejania, ćwiczeń w pisaniu, indywidualnym recytowaniu, czytaniu, śpiewaniu, czy wreszcie odpowiadaniu na pytania nauczyciela. Dzieci w młodszym wieku szkolnym najchętniej pracują indywidualnie.

Kolejną formą będzie praca w parach podczas ćwiczenia dialogów, gier i zabaw, dramy, itp.

Ostatnią formą będzie praca w grupach przy grach planszowych, pamięciowych i dydaktycznych oraz podczas wykonywania prac projektowych.

Ważne jest także, aby dzieci miały możliwość odniesienia języka angielskiego do otaczającej rzeczywistości i mogły uczyć się go także na tej bazie to jest: spotkaniach z ciekawymi ludźmi, lekcjach muzealnych, obejrzanych sztukach teatralnych, czy przygotowywanych prezentacjach.

Szczególnie ważne miejsce zajmują spektakle teatralne., gdyż dają one odniesienie do rzeczywistości poprzez świat baśni i fantazji, tak ważnych dla dzieci w młodszym wieku szkolnym.

 

Metody w nauczaniu języka obcego

Nauczanie elementów języka angielskiego bedzie opierać się przede wszystkim na metodzie naturalnej polegającej na słuchaniu w trakcie zajęć wypowiedzi obcojęzycznej, gdzie uczniowie starają się zrozumieć ogólny sens, który wynika z danej sytuacji. Słuchanie języka mówionego jest bardzo ważne we wczesnych etapach nauki języka obcego. Dzieci uczą się języka obcego poprzez interakcje zachodzące w wyniku słuchania i słyszenia. Dzieci więcej rozumieją niż są w stanie powiedzieć.

Nauczyciel będzie posługiwać się językiem prostym, naturalnym pod każdym względem poprawnym i adekwatnym do danej sytuacji, często wspieranym gestami i mimiką. Dane wypowiedzi przedstawi w różnych wariantach.

Wypowiedź werbalna i niewerbalna uczniów będzie w pełni akceptowana. Dzieci nie należy zmuszać do mówienia, lecz zachęcać do dobrowolnego zabierania głosu. W toku prac Rady Europy w kwestii nauki języka angielskiego sformułowano dwa podstawowe prawa przyznane dzieciom: prawo do ciszy i prawo do błędu. 

Niniejszy program ma charakter integralny, a zatem daje nauczycielowi możliwość tworzenia ośrodków tematycznych o wspólnym temacie- problemie zaczerpniętym z najbliższego środowiska dziecka, a także wynikającym z jego potrzeb i zainteresowań. Tematyka zajęć językowych
w klasach I-III będzie przemawiać także do uczuć i zaangażowania dziecka, rozwijać jego kreatywność, fantazję oraz sprawiać mu przyjemność. Na tym etapie nauczania dzieci poznają wybrane struktury gramatyczne
w kontekście sytuacyjnym, bez jakichkolwiek objaśnień ze strony nauczyciela. Mają one świadomość istnienia pewnych regularności w języku angielskim bez znajomości reguł gramatycznych, których objaśnianie na tym etapie kształcenia byłoby wręcz szkodliwe.  

 

 

Ewaluacja

Ocenie poddany będzie rozwój ucznia na etapie wczesnoszkolnej edukacji
w ramach zajęć rozwijających sprawność w języku angielskim. Wyniki poszczególnych narzędzi oceny (obserwacje, sprawdziany, testy, itp.) formułowane będą w postaci oceny opisowej. To ona w formie ustnej lub pisemnej poinformuje ucznia o ogólnym jego rozwoju. Dostarczy informacji o efektach  szkolnej aktywności oraz wskazówek, jak ma pokonywać napotkane trudności. Ponadto zmotywuje do systematycznej pracy, zachęci do samooceny i pomoże rozwinąć poczucie wiary we własne możliwości językowe. Nauczycielowi przyniesie informacje, na jakim poziomie rozwoju znajduje się uczeń w danym momencie edukacji. Rodzicom dostarczy informacji o dziecku, pozwalając im podjąć właściwe działania na rzecz jego rozwoju.

Stosowana będzie ocena bieżąca, okresowa i całościowa. Uczniowie wdrażani będą do samokontroli.

Ważnym elementem kontrolującym osiągnięcia uczniów będą także wystawy prac, prowadzone przez uczniów własne portfolia, śpiewane piosenki, recytowane wiersze, czy przedstawienia dla społeczności szkolnej oraz rodziców.

 

Autor:

Iwona Skiba

Aktualności

Galeria zdjęć