DRODZY UCZNIOWIE, SZANOWNI RODZICE
Życzymy pięknych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w rodzinnym cieple. Świąt zdrowych, napełniających serca nadzieją i miłością , których wystarczy na każdy dzień nadchodzącego roku.
Niech Nowy 2023 Rok będzie pełen małych i dużych radości, sukcesów, wzruszeń i dobrych zdarzeń.
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne
Szkoły Podstawowej Nr 61 im. M. Kmiecika
Szanowni Państwo!
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, czas rodzinny, przepełniony magią, dla wielu niesamowitą rodzinną atmosferą, jednak nie dla wszystkich...
W Naszej szkole są uczniowie, którzy nie mają wymarzonych świąt, nie oczekują na symboliczne "przyjście św. Mikołaja"...
Gorąco zachęcamy do dołączenia się i wsparcia szkolnej akcji świątecznej PAKA DLA DZIECIAKA - organizowanej przez Szkołę Podstawową nr 61 w Szczecinie.
Sprawmy, aby te święta były dla najmłodszych wyjątkowe.
Celem akcji jest zbiórka nowych zabawek, które następnie podczas uroczystego rozstrzygnięcia akcji zostaną rozdane dla uczniów w trudnej sytuacji materialnej.
Zabawki można dostarczyć do sekretariatu szkoły lub mogę odebrać osobiście jako koordynator akcji.
Z poważaniem
Natalia Kociubińska
Pedagog szkolny SP61
511 951 991
Lekcje języka niemieckiego na Uniwersytecie Szczecińskim - ciekawie z humorem i co najważniejsze z uśmiechem na twarzach uczniów.
Młodzi germaniści zaprosili uczniów klasy 6b ze Szkoły Podstawowej nr 61 w Szczecinie wraz z wychowawcą i nauczycielką języka niemieckiego ,Panią Jolantą Uścinowicz do udziału we wspólnym czytaniu na głos. Głównym celem akcji jest rozwijanie umiejętności czytania oraz popularyzacja nauki języka niemieckiego.
Serdeczne podziękowania za współpracę dla Pani Jolanty Uścinowicz, dla Pani Beaty Bekasz (Biblioteka Międzywydziałowa US), Pani Barbary Kacprzykowskiej (Biblioteka Niemiecka w Książnicy Pomorskiej) oraz p. Barbary Witek (Koordynator Filologii Germańskiej).
Także w tym roku świetlica szkolna dołaczyła do akcji "Paczka dla RODAKA I BOHATERA NA KRESACH".
Zbieramy długoterminowa żywność, słodycze, środki czystości, przuybory szkolne itp. Mile widziane kartki z życzeniami. zbiórka trwa do 29.11.br w świelicy szkolnej.
W dniu 10 listopada 2022 r. obchodziliśmy w szkole 104. Rocznice Święta Odzyskania Niepodległości. Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowywali życzenia pod hasłem POLSKO ŻYCZĘ CI … .
W szkole odbył się montaż słowno – muzyczny, poświęcony jcom Niepodległości. Uczniowie włączyli się aktywnie w śpiewanie polskich pieni patriotycznych, takich jak: Pierwsza Brygada, Płynie Wisła płynie czy Pierwsza kadrowa. Klasa przygotowawcza zaprezentowała się z piosenką pt. „Zachwyca nas Polska”.
Uczniowie mieli okazję świętować Dzień Niepodległości na sportowo. Uczestniczyli w biegu niepodległościowym, biegu sztafetowym z flagą oraz patriotycznym aerobiku.
W dniu 10.11.2022 r. klasa 7a wraz z opiekunami Panią Magdą Miazek i panią Joanną Hofman uczestniczyła na pl. Solidarności w Szczecinie w uroczyści otwarcia wystawy przygotowanej przez Instytutu Pamięci Narodowej „Jesteśmy Polakami!” Związek Polaków w Niemczech.
Przed otwarciem wystawy, uczniowie naszej szkoły w Przystanku Historia usłyszeli od autora wystawy, pana Kuby Wojewody najważniejsze informacje o Związku Polaków w Niemczech, o osobie patrona szkoły – Michała Kmiecika i innych szczecińskich członkach organizacji oraz o najważniejszych upamiętnieniach związanych ze ZPwN znajdujących się w Szczecinie.
Szkoła Podstawowa nr 61 im. Michała Kmiecika dołączyła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji”. Sympatyczny kot Amadeusz zabiera głos w wierszykach z książki: „ O kotku Amadeuszu, czyli wiersze na małe i duże troski”. Projekt podejmuje tematy znane wszystkim dzieciom, np. jak radzić sobie z emocjami ( ze strachem, z nieśmiałością, z poczuciem porażki, ze smutkiem), jak rozwiązywać problemy ( jak odnaleźć swój talent, jak znaleźć przyjaciół, co robić w czasie choroby), jak radzić sobie w niektórych sytuacjach ( jak pokonać nudę), jak odnaleźć się w świecie ( jak zadbać o przyrodę, jak pokonać nieśmiałość, jak pokonać niecierpliwość, czy warto być dorosłym).
W ubiegłym roku szkolnym od 15 listopada 2021 do 24 czerwca 2022 w naszej szkole odbywały się zajęcia dodatkowe dla uczniów w ramach projektu „Pomorze Zachodnie”.
Zajęcia podzielone były na grupy:
- dydaktyczno-wyrównawcze (matematyka, język polski, język obcy, oraz edukacja wczesnoszkolna),
- rozwijające uzdolnienia (historia, język polski, język obcy, oraz robotyka),
- wsparcie psychologiczno-pedagogiczne (warsztaty psychologiczne, zajęcia kompensacyjno-korekcyjne, logopedyczne, rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne, dogoterapia).
Zajęciami zostało objętych 176 uczniów naszej szkoły. Zrealizowano łącznie 1145 godzin.
W dniu 29.09.2022 r. od godziny 8.10 - 11.00 z okazji 100. rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech odbyła się na terenie miasta Szczecin gra miejska pt. „Śladami Polaków spod Znaku Rodła”. Do gry zgłosiło się 6 drużyn ze szkół podstawowych miasta Szczecin i województwa zachodniopomorskiego. Uczestnicy mieli do pokonania 9 punktów, na których byli rozstawieni nasi nauczyciele z przygotowanymi do wykonania przez uczniów zadaniami. Treść zadań wymagała od młodzieży logicznego myślenia, kreatywności, umiejętności odczytywania mapy. Miejsca, do których docierali uczniowie były związane z działalnością Związku Polaków w Niemczech. Po ukończonej grze miejskiej uczniowie zostali zaproszeni do uczestnictwa w warsztatach związanych z wystawą, która znajduje się na dziedzińcu naszej szkoły. Wystawa ta dotyczy Prawd Polaków. Zajęcia z uczniami poprowadził Pan Mateusz Lipko - edukator Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.O godzinie 13.00 odbył się w naszej szkole finał przedsięwzięcia podsumowującego 100 – lecie powstania Związku Polaków w Niemczech. Uroczystości uświetnił występ chórzystów z Picolo Coro Pod Kasztanem. Przedszkolaki zaśpiewały utwór pt.,, Jesteśmy Polką i Polakiem”. W pięknych tańcach zaprezentował się również Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”. Uczniowie z naszej szkoły z klasy 2c, dziewczynki ubrane w biało - czerwone stroje a chłopcy mieli przy szyi granatowe muszki, zaśpiewali piosenkę pt. „Ojczyzna”. Nasz chór zaprezentował patriotyczną pieśń pt. „ Pieśń Rodła”. Na uroczystości gościliśmy uczennicę Patrycję Staszek ze Szkoły Podstawowej nr 41 w Szczecinie im. Maksymiliana Golisza. Patrycja zarecytowała wiersz pt. „Ballada o Maksymilianie Goliszu”. Uczeń naszej szkoły Maciej Kula z klasy 5c wspólnie z Panem Tadeuszem Szczyrbakiem zaprezentowali wiersz, pt. Katechizm małego Polaka spod Znaku Rodła”. Podczas uroczystości ogłoszono wyniki historycznego konkursu fotograficznego „W poszukiwaniu tożsamości – Prawdy Polaków w obiektywie”. Oto one:I miejsce - Maciej Puchała, SP 61, im. Michała Kmiecika w SzczecinieOpiekun : Sylwia KlikII miejsce - Kacper Berejowski, Publiczna Szkoła Podstawowa „Na Głębokim”Opiekun: Agnieszka WeryszkoIII miejsce - Blanka Borzeszkowska, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Nowogardzie Opiekun: Edyta BosiackaWyróżnienie - Oliver Wyczołek, SP 61 im. Michała Kmiecika w SzczecinieOpiekun : Sylwia KlikWyróżnienie: Amelia Zawalska, SP 61 im. Michała Kmiecika w SzczecinieOpiekun : Sylwia KlikWyróżnienie: Zofia Nowotniak, Społeczna Szkoła Podstawowa STO nr 1Opiekun: Jadwiga Kurzydłowska.
Podczas uroczystości napiło również rozstrzygnięcie historycznej gry miejskiej pt.” „Śladami Polaków spod Znaku Rodła”. Oto wyniki :
I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Nowogardzie, nazwa drużyny: „OLIMPIJCZYCY”Uczniowie: Blanka Borzeszkowska, Zuzanna Kędzia, Michał Grzywacz, Antoni Sieńkowski Nauczyciel/ opiekun; Edyta BosiackaII miejsce – Szkoła Podstawowa nr 61 im. Michała Kmiecika, nazwa drużyny: KMIECIKI Uczniowie: Radosław Kostrzewa, Michalina Iwanowska, Aleksandra Trzyna, Paweł Kolwitz Nauczyciel/opiekun: Radosław Hinc.
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 53 im. Fryderyka Chopina, nazwa drużyny : GRYFY Uczniowie : Antoni Bączkowski, Maciej Gdowski, Dominika Patynek, Tymoteusz Stawicki Nauczyciel/ opiekun; Renata PerzIV miejsce – Szkoła Podstawowa nr 46 , nazwa drużyny: „GANGUSIE NA 100” Uczniowie : Maja Lewandowska, Adrianna Pelo, Zuzanna Turek, Igor Uljanow Nauczyciel/ opiekun Beata Kukuryk V MIEJSCE – Szkoła Podstawowa nr 41 z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie, nazwa drużyny: GOLISZANIE Uczniowie: Mikołaj Rumiński, Wiktoria Różewska, Nikola Janiszewska, Amelia Antkowiak Nauczyciel/ opiekun: Monika Surdyk/Elżbieta Jacorzyńska
V miejsce - Prywatna Szkoła Podstawowa Leonarda Piwonii w Szczecinie, nazwa drużyny: ENIGMAUczniowie: Zofia Buchholz, Jędrzej Sobczyk, Anna Trzeciak, Liliana Weksznejder Nauczyciel/ opiekun: Beata Miłkowska
Wszystkim uczestnikom i wyróżnionym w historycznym konkursie fotograficznym oraz grze miejskiej gratulujemy !
W bieżącym roku szkolnym obchodzimy setną rocznicę Związku Polaków w Niemczech. Z tej okazji Szkoła Podstawowa nr 61 w Szczecinie, której patronem jest Michał Kmiecik, jeden z założycieli i aktywnych działaczy Związku, Fundacja Rodziny Rodła we Wrocławiu zapraszają uczniów i rodziców do zapoznania się z dwoma projektami, które będą realizowane w ramach obchodów 100 - lecia Związku Polaków w Niemczech. Finał uroczystości odbędzie się w Szkole Podstawowej 61 w Szczecinie w dniu 29 września 2022 r. Zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w:
- Konkursie fotograficznym „W poszukiwaniu tożsamości – Prawdy Polaków w obiektywie”. Konkurs będzie poprzedzony warsztatami fotograficznymi.
- Grze miejskiej „Śladami Polaków spod Znaku Rodła”.
Regulamin Konkursu fotograficznego do pobrania (format pdf)
Wszelkich informacji udziela Pani Sylwia Klik, nauczyciel historii w SP 61
Wychowawcy i nauczyciele przedmiotu zabierają uczniów na atrakcyjne zajęcia w terenie. Realizują w ten sposób cele kształcenia i integrują zespoły klasowe.
W dniu 03.06.2022 r. została zorganizowane przez Muzeum Narodowe w Szczecinie –
Centrum Dialogu Przełomy we współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Szczecinie lekcja
wyjazdowa dla uczniów SP 61 z klasy 8a do dawnej Fabryki Benzyny Syntetycznej w Policach.
Celem wycieczki było kształtowanie wśród uczniów postawy patriotyzmu poprzez
poznawanie historii małej ojczyzny. Uczniowie zwiedzili pod opieką eksperta tereny dawnej
Fabryki Benzyny Syntetycznej, poznali historię robotników przymusowych, dowiedzieli się o
obozach pracy i obozach koncentracyjnych znajdujących się wokół Polic. Zobaczyli dawny
bunkier ( miejsca zgromadzonych obiektów historycznych i pamiątek z czasów II wojny
światowej ). Wycieczkę kończył wspólny posiłek przy ognisku.
Opracowała: S. Klik
Szanowni Państwo, Przyszli Uczniowie,
rozpoczął się nabór do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych. Chcąc zapisać swoje dziecko do Naszej Szkoły możesz wypełnić dokumenty na stronie internetowej https://nabor.pcss.pl/szczecin/szkolapodstawowa/, następnie wydrukować i złożyć podpisany dokument w sekretariacie szkoły. Jeśli nie masz takiej możliwości możesz druk pobrać w szkole i wypełniony odnieść do sekretariatu.
Jeśli są jakieś pytania, chcesz zobaczyć szkołę jest to możliwe po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym: 91 485 17 60 .
Harmonogram rekrutacji przewiduje zapisy od 01.03. – 18.03.2022 r.
Bogdan Chęć
Dyrektor SP - 61
Montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów klasy 1b oraz 3a pt. "KILKA SŁÓW O MIŁOŚCI".
Przygotowanie: Barbara Wilewska
Katarzyna Kaliciak
Natalia Kociubińska