Klasa dwujęzyczna z jęz. niemieckim Klasa artystyczna Klasa angielska

Klasa artystyczna

Po raz pierwszy w Szczecinie otworzono oddział klasy artystycznej !

Program kształcenia plastycznego, który został specjalnie opracowany dla tej klasy przeznaczony jest dla uczniów klas I – III. Skierowany jest przede wszystkim do tych dzieci, które wykazują pewne zainteresowania i wrażliwość  plastyczną i trochę większe niż przeciętne umiejętności plastyczne tzn. wyczucie barwy, kompozycji, planowania przestrzennego. Mimo pewnych wymagań, program dostosowany jest do wieku i możliwości plastycznych dzieci w zakresie tematyki i proponowanych technik. Zakłada korelację zajęć plastycznych z edukacją polonistyczną, przyrodniczą i muzyczną jako elementami istotnie związanymi ze sztuką. Celem szerzej potraktowanego kształcenia plastycznego jest  :

-  głębsze zapoznanie dzieci z wybranymi dziełami wybitnych artystów,

-  zapoznanie z głównymi formami plastycznymi,

-  zapoznanie ze środkami wyrazu artystycznego,

-  zapoznanie z różnymi technikami plastycznymi,

-  zapoznanie z warsztatem pracy artysty malarza, rzeźbiarza, ceramika i grafika.

Dzieci będą wdrażane do posługiwania się kreską, konturem, plamą barwną, stosowania w kompozycji różnego rodzaju barw, do posługiwania się bryłą, korzystania z różnych narzędzi i materiałów, w tym niekonwencjonalnych. Będą motywowane do realizacji twórczych, samodzielnych rozwiązań plastycznych, pracy na nietypowych formatach, fakturach i materiałach.

Istotnym celem niniejszego kształcenia jest przygotowanie dziecka do świadomego odbioru sztuki, poszukiwania własnych form wypowiedzi plastycznej, rozwijanie talentów i indywidualnych zdolności uczniów oraz ich promowanie w środowisku lokalnym.

Podczas realizacji programu dzieci będą korzystać z różnych materiałów:

- farb różnego rodzaju,

- tuszy,

- plasteliny i modeliny,

- gipsu i gliny,

- kredek różnego rodzaju,

- surowców odpadowych i wtórnych,

- materiałów naturalnych i wielu innych.

Poznają rozmaite techniki malarskie, rzeźbiarskie, graficzne, rysunkowe oraz inne, oczywiście dostosowane do możliwości dzieci. Będą uczestniczyły w projektach, plenerach i warsztatach. Po ukończeniu progu klas I – III będą kontynuowały rozszerzone kształcenie plastyczne w klasach starszych.

Pomysł utworzenia klasy artystycznej powstał na bazie działającego od prawie 5 lat szkolnego koła rękodzieła, którego śladami może podążać klasa artystyczna. Z tego względu załącza się kilka zdjęć z działalności tego koła. Zainteresowanych większą ilością pamiątkowych zdjęć z różnych wydarzeń odsyłam do strony poświęconej zajęciom pozalekcyjnym i wydarzeniom.

Zachęcam do obejrzenia szkolnego albumu fotograficznego - galerii prac koła.

Barbara Wilewska